Pandemi, soruşturma yardımlaşma, hizmet

 Pandemi, soruşturma yardımlaşma, hizmet

31 Mart 2019 İstanbul mahallî seçiminin Yüksek Seçim Heyeti tarafından iptal etmesi nedeniyle 3 ay ortayla iki sefer İBB Lideri seçilen Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimleri sonrasında 806 bin farkla oturduğu başkanlık makamında ikinci yılını tamamladı. Mart 2020’de Koronavirüs salgını başladığında 8 aydır vazifede olan İBB idaresinin 2. yılı; zorlukları ile geçti. İBB’nin yardıma muhtaç vatandaşlara dayanak için başlattığı bağış kampanyası, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile yasaklandı. Bağış kampanya hesapları donduruldu. İçişleri Bakanlığı, bağış kampanyası nedeniyle İBB Lideri Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma da başlattı.

50 EVRAKA EL KONULDU

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İBB’nin evvelki periyoduna ait Teftiş Şurası tarafından açılan ve yaklaşık 13 milyar liralık kamu ziyanının incelendiği 50’ye yakın belgeye ise İçişleri Bakanlığı el koydu.

İmamoğlu ve takımının 2 yılda imza attığı başka çalışmaları ve mahzurlar şöyle:

– Galata Kulesi ve Taksim Seyahat Parkı İBB’den alındı.

– İBB şirketleri, TCDD’nin Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının depo alanlarını kiralamak üzere açtığı ihaleden hukuksuz halde elendi.

– Ensar Vakfı, TÜRGEV, TÜGVA üzere vakıflar ile İBB ortasındaki protokoller fesh edildi. Bu vakıflar için 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığı belirlendi.

– İBB, İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde muhtaçlık fazlası olduğu belirlenen 730 aracı Yenikapı’da sergiledi. Araçlardan 50 milyon liralık tasarruf sağlandı.

ÇİZGİ 260 KM’YE YÜKSELDİ

– Eski idarenin durdurduğu 10 raylı sistem sınırında inşaatlar tekrar başlatıldı. 233 km’lik mevcut çizgi uzunluğu 260 km’ye yükseldi. Eminönü-Alibeyköy Tramvay Sınırı’nın, Alibeyköy-Cibali kısmı ile Ataköy-İkitelli Olimpiyat metro çizgisinin, Bahariye ve Masko İstasyonları açıldı.

– İBB Meclis oturumlar ve kıymetli ihaleler canlı yayınlanmaya başladı.

– Askıda Fatura uygulaması ile muhtaçlık sahipleri ve hayırseverler bir ortaya getirildi. Yaklaşık 53 milyon liralık yardım yapıldı.

– 45 bin 673 şahsa nakdi dayanak, 223 bin 325 aileye İstanbul Kart aracılığıyla dayanak olundu.

– 78 bin 797 yetim, öksüz, engelli ve şehit çocuğuna eğitim takviyesi verildi.

HALK EKMEK ARBEDESİ

– İBB’nin Halk Ekmek büfelerine yenilerini eklemek için başlattığı çalışma uzun müddet AKP-MHP kümesinin pürüzüne takıldı.

– Adalar’da atlı faytonlar kaldırıldı. Elektrikli araçlar ile ulaşım sağlanmaya başlandı.

– Özel Halk Otobüsleri İETT çatısı altında birleştirildi.

– Ayamama Deresi ve Kurbağalıdere Yoğurtçu Parkı Moda Ortası başta olmak üzere 20 derede ıslah çalışmaları tamamlandı.

– 17 bin 719 şahsa istihdam sağlandı.

– İBB mülklerindeki vatandaşlardan Mayıs 2020’den itibaren kira alınmadı.

KANAL İSTANBUL GAYRETİ

– 26 Haziran’da birinci köprüsünün temeli atılacak olan Kanal İstanbul projesine yeni idare karşı çıktı. Projeyi “katmerli ihanet, cinayet, felaket” olarak niteleyen İmamoğlu, İBB’nin evvelki periyotta Etraf ve Şehircilik Bakanlığı-Ulaştırma Altyapı Bakanlığı-İBB ortasında imzaladığı Kanal İstanbul işbirliği protokolünden çekildi. Projenin planlarına ve ÇED sürecine davalar açıldı.

TRAMVAY SINIRINA 93 MİLYON EURO’LUK İMZA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Fransız Kalkınma Bankası (AFD) ortasında, Eminönü- Alibeyköy Tramvay Çizgisi projesinde kullanılmak üzere, 93 milyon Euro’luk ön protokol imzalandı. İmza merasimi İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin ve AFD Operasyonlardan Sorumlu İcra Yöneticisi Jean Pierre Marcelli’nin iştirakiyle yapıldı. İmamoğlu, “Uluslararası piyasalara kıyasla çok uygun maliyetle sağladığımız bu finansman; 2 yıl geri ödemesiz ve 10 yıl geri ödemeli olmak üzere, toplam 12 yıl vadeli olacak” dedi. Lider İmamoğlu, sınırın Cibali-Eminönü ortasında kalan kısmını, Aralık 2022’de açacaklarının muştusunu verdi.

İmamoğlu vazifeye gelişinin ikinci yıldönümünde, 5 milyona satın alınan Yasal tablosunu tanıttı.

İBB’ye bağışlanan Yasal tablosu artık İstanbul’da

Fatih Sultan Mehmet’in tablosunun akabinde Yasal Sultan Süleyman’ın portresi de İstanbul’a döndü. Londra’nın ünlü müzayede meskeni Sotheby’s’de düzenlenen açık artırmada ismini açıklamayan bir kişi tarafından 438 bin 500 sterline, (yaklaşık 5 milyon TL) satın alınan tabloyu İBB Lideri Ekrem İmamoğlu tanıttı.

Tablonun ön gösterimi için İBB’nin Saraçhane’deki başkanlık binasından özel bir platform kuruldu. “Adalet ve Hukuka Hükmedenler: İstanbul’un Sultanları Evinde” yazılı platforma evvel İBB tarafından satın alınan Fatih Sultan Mehmet Han’ın portresi asıldı. İmamoğlu eldiven giyerek Yasal tablosunu özel paketinden çıkardı ve Fatih tablosunun yanına astı.

CHP’li Lider Ekrem İmamoğlu, kendisinin de Yasal üzere Trabzon’da doğduğunu belirterek, “1461’de Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen Trabzon, Yasal Sultan Süleyman’ın da doğumuna şahit olmuş bir kent. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon valiliği sürecinde doğan Yasal Sultan Süleyman, burada doğup 14 yaşına kadar yaşıyor. İki padişahın Türk tarihine, Osmanlı tarihine verdikleri o kıymetli katkıyı derinden hisseden bir insan olarak büyüdüm” diye konuştu. Ekrem İmamoğlu, her iki tablonun da Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan tarihi Haliç Tersanesi’ndeki Sanat Müzesi’nde sergileneceğini açıkladı.

Yorum Yap