Perakende yasası enflasyonu 2 puan üst fırlatır

 Perakende yasası enflasyonu 2 puan üst fırlatır

Yine raftan indirilen perakende yasası tartışma yaratırken, taslağın bu haliyle, devletin ve tüketicinin aleyhine olduğu öne sürüldü. Zincir marketlerin, elektronik, hırdavat üzere eser kümelerinde satış yapmasının yasaklanmasını öngören ve yeni mağaza açılışlarına getirilen kısıtlamalarla Türkiye’nin kronik problemlerinden olan enflasyonda süratli bir yükseliş olması öngörülüyor.

ESNAFI KORUMAZ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Yasanın bu hali ile geçmesi halinde bölümde rekabeti bitireceğine işaret eden Carrefoursa CEO’su Kutay Kartallıoğlu, “Burada küçük esnafın korunması deniyor fakat küçük esnaf o denli korunmaz. Biz organize perakende olarak küçük esnafın camını penceresini mi indiriyoruz, camına taş mı atıyoruz? Kahraman bakkal süpermarkete karşı öyküsünün yazılmasının üzerinden 40 yıl geçti. Ortada, besin perakendecisi kalmayınca esnaf kurtulmuş mu olacak. Perakende yasası enflasyonu en az 2 puan üst fırlatır. Organize perakendede biz ve rakiplerimiz enflasyon önünde bir bariyeriz” diye konuştu.

Kartallıoğlu, esnafın maddelerle değil 21. yüzyıla adapte edilerek korunabileceğini lisana getirdi.

Kutay Kartallıoğlu

200 mağaza yatırımı yapacak

Kutay Kartallıoğlu, Türkiye’de şirket olarak 10 milyar TL’lik bir paha zincirini temsil ettiklerini lisana getirdi. Sene sonuna kadar muhteşem ve küçük format yüklü olarak 100’ü bayi olmak üzere 200’ün üzerinde yeni market açmayı hedeflediklerini belirten Kartallıoğlu, “Küçük esnafa dayanak gayesiyle başlattığımız bayilik sistemi kapsamında kısa müddette 37 bayimiz faaliyete geçti” diye konuştu.

Yorum Yap