Portekiz’i İstanbul yerine Porto’ya giden İngiliz taraftarlar yaktı

 Portekiz’i İstanbul yerine Porto’ya giden İngiliz taraftarlar yaktı

Avrupa’da mayıs ayı başında coronadan kurtulan birinci ülkesi olan Portekiz, İstanbul’dan alınıp Porto’ya verilen UEFA Şampiyonlar Ligi maçından sonra, üç hafta içinde tekrar hastalığın pençesine düştü.

Mayıs ayında Şampiyonlar Ligi maçının İstanbul’dan alınıp Porto’ya verilmesi bilhassa Türkiye kamuoyunda büyük reaksiyon yaratırken, turistlerin ve taraftarların gelmemesi, Türkiye’nin corona virüsüyle uğraşını de sürdürülebilir kıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

UEFA, Türkiye’nin corona riskli ülke olduğunu öne sürüp, maçı Porto’daki Dragao Stadı’na almıştı. İşte bu karar ve akabinde oynanan maç, Portekiz’i yaktı. Maç İstanbul’da olsa, binlerce İngiliz taraftar gelecek ve tahminen de Türkiye, daha büyük bir halde “Hindistan mutasyonu” olan, delta virüsü sorunu yaşayacak, binlerce insan ölecekti.

İNGİLİZ TARAFTARLAR GETİRDİ

Manchester City ile Chelsea ortasındaki maça gelen 16.500 İngiliz taraftar, süratli yayılan ölümcül delta varyasyonunu bu ülkeye taşıdı. Pazar günü Covid-19’lu hasta saysı tekrar 4477’ye yükseldi ve 116 kişi ağır bakıma alındı. Portekiz şu anda 124 insidens ile 30 Avrupa ülkesi ortasında önder pozisyonunda.

Ülkede muhalefet ve halk, şampiyonlar ligi aracılığıyla delta varyasyonunu ülkeye sokan hükümeti suçluyor. Sol hükümetin başbakanı Antonio Costa, öfkeyi üzerine çekerken, bu kararın acısını tüm ülkenin yaşamaya başladığı belirtiliyor. Costa da, yeni mutasyonun yalnızca Portekiz’de yayılmadığını, Ağustos ayında AB’deki tüm yeni enfeksiyonların yüzde 90’ının bu virüsten olacağını söyleyerek kendini aklamaya çalışıyor.

TURİZME ÇOK AĞIR DARBE

Coronayla uğraşta model ülkeyken, bir anda yine hastalıkta tepe yapan Portekiz, Alman turistlerin ülkeyi süratle boşaltmasının şokunu yaşıyor. Alman Robert Koch Enstitüsü’nün, “Virüs varyantının yayıldığı ülke” ilan etmesinin akabinde, turistler süratle ülkelerine dönerken, kıyılar boşaldı, hastaneler ise dolmaya başladı.

Bölgesel Turizm İşletmeleri Lideri Joao Fernandes, Almanya’nın bu kararını İsviçre ve Avusturya’nın takip etmesi halinde dalın daha ağır yara alacağını söyledi. Maçtan iki hafta sonra İngiltere’nin de Portekiz’i kara listeye almasıyla, ülke turizmi ağır darbe almıştı.

10 milyonluk ülkede, enfeksiyonların üçte ikisi başşehir Lizbon ve etrafında yaşanıyor. Nüfusun yüzde 27’sinin bulunduğu bölgede durum çok makus ve burada görülen virüsün yüzde 70’i delta varyantı.

Yorum Yap