Prof. Naci Görür: Hakikaten endişeleniyorum, 7’lik zelzele olabilir

 Prof. Naci Görür: Hakikaten endişeleniyorum, 7’lik zelzele olabilir

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Yedisu dediğimiz alanda da sarsıntı bekliyoruz, sahiden ben endişeleniyorum” dedi.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof.Dr. Naci Görür, Bingöl zelzelesinin akabinde değerli açıklamalarda bulundu. Prof. Görür özetle şöyle konuştu:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“Karlıova’dan Doğu Anadolu Fayı başlar,  Adana’ya kadar devam eder. Kuzey Anadolu Fayı da Karlıova’dan başlar, İstanbul’a kadar devam eder. Karlıova zonu bu iki fayın kesiştiği yeri söz eder. Dün meydana gelen 5.3’lük zelzele bu zonda meydana gelmekle bir arada, Doğu Anadolu fayının üzerinde değildi.

Bu faya paralel bir fay üzerinde meydana geldi. Bu bölgeye sorunlu dedim bunun nedeni de Doğu Anadolu fayı üzerinde sarsıntı beklediğimiz bir yer var o da Karlıova, Göynük ortasında Bingöl bölümünde bu alan en son sarsıntısı 1876 yılında üretti ve o vakit 7.2 büyüklüğünde bir sarsıntı üretmişti.

Ve oranın şu anda en az 7 büyüklüğünde sarsıntı üretme potansiyeli var. Dünkü zelzele meydana gelince bu zon içerisinde, tıpkı bölgede olan zelzeleler birbirlerini tetikleme, birbirlerine gerilim transfer etmek üzere özellikleri olabilir.

Yedisu dediğimiz alanda da zelzele bekliyoruz, nitekim ben endişeleniyorum. Yakın bir gelecekte Yedisu fayı üzerinde de sarsıntı olabilir. Dünkü sarsıntının olduğu yerde de bir tarafında problem var büyük zelzele bekliyoruz, bir başka tarafında da dert var.”

“İSTANBUL’DA 4-5 MİLYON KİŞİ ÖNEMLİ HASAR GÖREBİLİR” 

“Hazır olmadığımızı küçük sarsıntılar bile gösteriyor. Şu ana kadar İstanbul’da olan depremcik diyebileceğimiz, küçük sarsıntılarda bile yıkımların hasarların olduğunu görüyoruz. Değişik sayılar var, Etraf Şehircilik Bakanımız çıkıyor 200 bin binanın dönüşmesi lazım diyor.

200 bin bina demek minimumdan alıp 4 katlı deseniz her birinde de 2 daire dersek 8 daire yapar her bina da 200 bini 8’le çarparsanız 1 milyon 600 bin daire demektir.

Her bir dairede 4 kişi yaşadığını düşünseniz. Demek ki muhtemel bir sarsıntıda can güvenliği olmayan 4-5 milyon insan buluyorsunuz. Natürel bu binaların hepsinin bir zelzelede yıkılacağını düşünmeyin lakin 4-5 milyon insan sarsıntı çok önemli yara alabilir hasar alabilir diye düşünün.”

“KÜÇÜKÇEKMECE BARAJI AYAKTA DURAMAZ” 

“Yapı stoku itibariyle hazır değil. İstanbul’u sarsıntıya hazırlamak yapı stoğuyla da olmaz. Halk aslında zelzeleye hazır değil. Beklediğimiz zelzele olduğu vakit İstanbul’da doğalgazdan ne kadar yangınlar ve patlama olacağını bilmiyoruz. İstanbul’da barajlar zelzele sırasında barajlar ayakta kalacak mı sanki?

Ben Küçükçekmece Barajı’nın zelzeleye karşı ayakta durabileceğini hiç sanmıyorum.  Deprem olunca milyonlarca ton moloz ortaya çıkacak. Bu molozu nasıl kaldıracaksınız? Nereye bunları yığacaksınız? Bunları gömmekle bitmiyor. Toprağa gömerseniz insanları besin zinciri vasıtasıyla zehirlersiniz, ülkede kanseri patlatırsınız hastalığı yayarsınız. Bu bahislerde hazırlığınız olması lazım. Marmara Bölgesi Türkiye’nin kalbi bu iş gücü kaybını, bunu çalıştırmak düğmeye basarak olmaz, aylarca yıllarca sürebilir” formunda konuştu.
(DHA)

Yorum Yap