Rusya, İngiltere’ye nota verdi

 Rusya, İngiltere’ye nota verdi

Karadeniz’de Rusya ve İngiltere ortasında dün yaşanan sıcak temasın akabinde başlayan tansiyon devam ediyor. Dün yaşanan olayın akabinde her iki ülkeden de peş peşe açıklamalar yapılmasının akabinde İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağırılmıştı. Bronner ile yapılan görüşmenin akabinde Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere’ye protesto notası verildiğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “İngiliz Donanmasına ilişkin geminin Rusya karasuların ağır ihlali, Rusya tarafından tehlikeli ve kışkırtıcı hareket olarak görülerek güçlü bir protestoda bulunuldu. Bu cins provokasyonların tekrarlanması durumunda oluşacak mümkün sonuçlardan, İngiliz tarafı sorumlu olacaktır” denildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Rusya Savunma Bakanlığı, dün Karadeniz’de Kırım’a yaklaşan İngiliz donanmasına ilişkin savaş gemisi HMS Defender’a ikaz atışı yapıldığını açıklamıştı. İngiltere ise, Rusya’nın ikaz atışı yaptığına dair açıklamaları reddetmiş, HMS Defender’ın memleketler arası hukuka uygun olarak Ukrayna kara sularından zararsız bir halde geçiş yaptığını belirtmişti.

Yorum Yap