Seçimi kazanan Paşinyan’a Putin’den tebrik

 Seçimi kazanan Paşinyan’a Putin’den tebrik

Ermenistan’da 20 Haziran’da yapılan erken parlamento seçimlerini Başbakan Nikol Paşinyan’ın partisi olan Sivil Kontrat Partisi yüzde 53,92 oy alarak kazanmıştı. Bu sonuca nazaran tek başına hükümet kurma hakkı kazanan Paşinyan’ı, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den tebrik geldi.

Kremlin Sarayı tarafından yapılan açıklamada, iki başkanın telefon görüşmesi yaptığı aktarılarak, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Nikol Paşinyan’ı, erken parlamento seçimlerinde kazandığı zaferden ötürü kutladı ve Ermenistan’ın yeni hükümetini kurma sürecinde muvaffakiyetler diledi” denildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Açıklamada ayrıyeten, Putin ve Paşinyan’ın “Rus-Ermeni müttefik bağlantılarını kapsamlı bir halde güçlendirme” konusundaki karşılıklı eğilimlerini teyit ettikleri aktarıldı.

Putin ve Paşinyan’ın görüşmesinde Dağlık Karabağ konusunun da ele alındığı tabir edilen açıklamda, “Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan başkanlarının 10 Kasım 2020 ve bu yılın 11 Ocak tarihli mutabakatlarının dengeli bir halde uygulanmasının kıymeti vurgulandı” denildi.

Yorum Yap