Son kullanma tarihi yaklaşan corona aşılarını elden çıkarıyorlar

 Son kullanma tarihi yaklaşan corona aşılarını elden çıkarıyorlar

Dünya genelinde tesirini sürdüren corona virüsü salgınından çıkış noktası olarak görülen aşılara Slovakya’da ilgi az oldu. Slovakya hükümeti, vatandaşların ilgisinin az olması sonucu son kullanma tarihi yaklaşan Sputnik V corona virüsü aşılarını elden çıkarma kararı aldı.

Ülke nüfusunun yüzde 26’sı tam olarak aşılanırken, hükümet aşı olmak isteyenlerin sayısındaki azlık nedeniyle aşıların satılacağını ya da iade edileceğini duyurdu. Hususa ait görüşmeler sürerken, 160 bin doz aşıyı satın almak isteyen ülkeler ortasında Batı Balkan ülkeleri ile Arjantin’in bulunduğu kaydedildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Slovakya hükümeti, Rusya ile imzaladığı 1 milyon dozluk aşı muahedesi kapsamında 200 bin dozdan oluşan birinci partiyi mart ayı başında teslim almıştı. Halihazırda Sputnik V aşısının birinci ya da ikinci dozunu olmak için bekleyen Slovakyalı sayısının ise 14 binde kaldığı belirtildi.

Yaklaşık 6 milyon nüfusu olan ülkede en az bir doz aşı olanların sayısı 1 milyon 978 bin 168, corona virüsüne karşı tam olarak aşılananların sayısı ise 1 milyon 420 bin 954 olarak açıklandı.

HÜKÜMET KRİZİ PATLAK VERMİŞTİ

Rusya’dan aşı alımı sonrası Slovakya’da hükümet krizi patlak vermişti. Başbakan Igor Matoviç, koalisyon ortakları ile Cumhurbaşkanı Zuzanna Czaputova’ya bilgi vermeksizin aşı alımı konusunda Rusya ile muahede imzalamıştı.

Baş gösteren siyasi kriz üzerine birinci olarak Sıhhat Bakanı Marek Krajci, daha sonra Başbakan Igor Matoviç istifa etmek zorunda kalmıştı. Matoviç’in koltuğuna Maliye Bakanı Eduard Heger oturmuştu.

Slovakya Devlet İlaç Kontrol Enstitüsü (SUKL) ise Sputnik V aşısına ait kuşkuları olması gerekçesiyle aşının ülkede kullanılmasına onay vermemişti. Bunun üzerine Rusya, Slovakya’nın aşıları test etme yetkisi bulunmadığını, muahedeyi çiğnediklerini belirterek, Slovakya’dan aşıları iade etmesini istemişti.

Slovakya, son olarak aşıları Macaristan’da bulunan resmi tıbbi denetim sertifikalı bir laboratuvara göndermiş, burada yapılan incelemenin olumlu çıkmasının akabinde aşıyı vatandaşlarına uygulamaya başlamıştı.

Yorum Yap