Sadettin Boyraz: Gazi kazanmazsanız bir yanınız eksiktir

 Sadettin Boyraz: Gazi kazanmazsanız bir yanınız eksiktir

TÜRK yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu için geri sayım sürerken alanların aktif olan en deneyimli jokeyi Sadettin Boyraz, hislerini SÖZCÜ’yle paylaştı. Dev
klasiği daha evvel iki kere kazanma başarısı gösteren ve bu yıl Muammer Kitapçı’ya ilişkin Fiero Mio ile koşuya iştirak edecek olan 49 yaşındaki jokey, heyecanından hiçbir şey kaybetmediğini lisana getirdi. Biz sorduk, Boyraz içten ve samimi karşılıklar verdi:

– Gazi Koşusu’nda at binmek bir jokey için ne tabir ediyor?

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

GAZİ Koşusu natürel ki çok değerli. Türkiye’nin derbisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ismine düzenlenen bir koşu. Kendi buyruğuyla bir nevi onun vasiyeti üzere kabul edilen 3 yaşlı İngiliz atlarına mahsus bir koşu. Mustafa Kemal Atatürk ismine düzenlenmesi bambaşka bir heyecan katıyor işin içine. Buraya gelmek için bir sürü meşakatli yoldan geçiyorsunuz. Burada yarışmak bile çok kıymetli. Ne kadar başarılı olursanız olun bir jokeyin Gazi Koşusu’nu kazanarak bu başarıyı taçlandırması gerekir. Gazi kazanmadıysanız ne kadar yarış kazansanız da bir yanınız eksik kalır.

– Bu sene Gazi daha mı ortada? Sizce öne çıkan bir safkan var mı?

GEÇEN sene natürel Call To Victory, domine etmişti. Bu seneye baktığımızda 4-5 atın daha ön plana çıktığı görülüyor. Bu türlü olması daha da heyecan katıyor. Bilinmeyen olması çok keyifli hale getiriyor. Bir yarışı kazanmanın en az 20-25 faktörü var. Startından uzaklığına, o günkü pist şartlarına, hakikat yerde olmak, yarış içerisindeki gerçek ataklar üzere liste uzayıp gidiyor. Jokeyler açısından, en az kusur yapan kazanır.

– Fiero Mio’ya birinci sefer bineceksin. Atı gereğince tanıma talihin oldu mu?

GAZİ Koşusu’na yanlışsız, yani son bir ayda önemli bir yol alınıyor. Dişi ve Erkek Tay Deneme, Kısrak ile Sait Akson üzere yarışlar oluyor. Bütün jokeyler gelen tekliflere nazaran atlara biniyor lakin zati daima yan yana koştuğumuz için öteki atların tekniğini az çok öğreniyoruz. Atı tanımak ve irtibat kurmak çok değerli. Fiero Mio’ya idman yaptırdım. Daha güzel tanımaya çalıştım. Rakip olarak onu tanıyordum, bundan ötürü çok büyük dezavantaj yaşayacağımı düşünmüyorum. Ben Gazi’yi Caprice’le kazandığımda hiç binmemiştim. Bold Pilot’tan sonra en güzel ikinci dereceydi.

– Kaçıncı sefer Gazi’ye katılacaksın?

BEN yalnızca askerdeyken katılmamıştım, çabucak hemen hepsine katıldım. Yani iki adedini atlasak 28-29’una katılmışımdır ve her sene birebir heyecanı duyuyorum. Heyecan olmazsa olmaz zati. Bilhassa son bir ay kala Gazi Koşusu için büyük bir heyecan başlıyor.

– Gazi’yi üst üste 6 defa kazanan Ahmet Çelik’in rekoru kırılabilir mi?

BEN çok güç diye düşünüyorum. Zira tarihte bu türlü bir şey olmadı. Sahiden çok büyük bir muvaffakiyet. Başarısına da hürmet duyuyorum. Genç yaşta bu muvaffakiyetleri elde etti. Gazi Koşusu çok kıymetli. Yani atın oraya sağlıklı gelmesi ve bir sürü öteki etken yarış performansınızı etkileyebilir. Ahmet kardeşimiz de bunu üst üste altı kere yaparak dünyada eşi gibisi olmayan bir muvaffakiyet kazandı. Altı sefer farklı ayrı kazanabilirsiniz lakin üst üste altı defa kazanmak sahiden takdire şayan.

Türk atçılığının usta jokeylerinden Sadettin Boyraz, Veliefendi Hipodromu’nda muhabirimiz Mesut Yıldırım’ın sorularına karşılık verdi.

ATTAN KOPMAK MÜMKÜN DEĞİL

– Atların bilmediğimiz bir lisanı var mı? Bunu bize anlatır mısınız?

BU, çok değerli bir soru. At çok hisli ve hassas bir hayvan. Siz ona ne verirseniz o da birebir halde size geri verir. Atın lisanı vardır. Yalnızca konuşamıyor diyebilirim. Lakin sizin onu anlayabilmeniz kıymetli. Dünyada iki farklı canlının bir ortada yaptığı tek spor binicilik. At her şeyi hissediyor, siz nasıl davranırsanız onun karşılığını alırsınız. Kıymetli olan onu anlayabilmek. Onunla yeterli bir bağlantı kurarsanız başarınız daha da artar. Yarıştığını biliyor. O atlar yan yana geldiklerinde hızlanıyor, birbirini geçmek için gayret sarf ediyor. Diğer hiçbir yerde bu türlü bir hayvan olacağını düşünmüyorum. Aslında onlara hayvan da demiyoruz fakat ismi o denli. Aslında o bir dost canlısı. Attan kopmanız mümkün değil.

CAPRICE VE PAN RIVER…

– Sizin için en özel atlar hangileri?

35 yıllık meslek hayatımda olağan ki unutamadığım birçok at var. Hangisi çok özel derseniz, Gazi Koşusu kazandığım Caprice ve Pan River diyebilirim. Bunların dışında bizim düzeyimizi çok yükselten safkanlar da oldu. Mesela bunlardan biri Devir’dir. Arap atı olarak da Özgünhan’ı söyleyebilirim.

BİRİNCİ YARIŞIMDA ATTAN DÜŞTÜM

– Unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

YAKLAŞIK 20 bin yarışta at bindim. Birinci yarışımda büyük şanssızlık yaşamıştım. Attan düştüm ve yarışı bitiremedim. Alışılmış yılmadan çalıştım. Mesleğimi de sevince, muvaffakiyet kaçınılmaz oldu. Oburu de İzmir’de açık yarış koşuyoruz. Plase bir cet biniyorum, starta giderken at beni düşürüp yavaş tempoda bir cins attı. Evvelden getirip koşuyorlardı, artık yarış uzaklığı kadar koşarsa yarıştan çıkıyor. At nefes nefese geldi. Yarışa başladık her yerde dolu gidiyor. İnanılmaz dedim. Şunu düşündüm; bu at kaçtı çok düzgün oldu. O yarışı kazandım, tuhaftı benim için.

‘BİZİM İÇİN ŞAMPİYON’ ÜZERE İMALLER ARTMALI

– At yarışlarının gereğince tanınan olduğuna inanıyor musunuz?

ASLINDA at yarışları son 25 yılda dünyada popülaritesi çok artan bir spor. Hatta Amerika’da yapılan araştırmaya nazaran de jokeylik, geleceğin mesleklerinde birinci 100’e kadar giriyor. Bu bir marketing. Mesela Bold Pilot’ın öyküsünü anlatan ‘Bizim için şampiyon’ sinemasından sonra ilgi biraz daha arttı. Lakin bunların devamının gelmesi lazım, zira devamlılık değerli. Yurtdışında çok başarılı atlar olunca bunların dizileri çekiliyor, sinemaları yapılıyor. Lakin natürel ki takdir edersiniz, futbolun önüne geçemeyiz.

EMEKLİ OLSAK BİLE DEVAM

Çocukluğumdan beri atın içindeyim. Mesleğimizi icra ediyoruz. Jokeyliğin öteki sporlara nazaran avantajı, uzun yıllar yapabiliyorsunuz. Kendinize yeterli baktığınız ve çalıştığınız sürece yapabilirsiniz. Natürel ki her şeyin sonu olduğu üzere bizim mesleğimizin de bir sonu var. Emekli olacağız lakin ondan sonra atçılığın içinde olacağız.

Yorum Yap