ŞEHİRLERARSI OTOBÜS SEFERLERİNE “NAMAZ” MOLASI GELİYOR

 ŞEHİRLERARSI OTOBÜS SEFERLERİNE “NAMAZ” MOLASI GELİYOR

Şehirlerarası otobüsler seferlerine ‘namaz’ ayarı geliyor. Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Ulaştırma, Kültür Turizm, Ticaret ve İçişleri bakanlıklarına gönderilmek üzere bir yazı hazırladı. Yazıda, şehirlerarası otobüslerin seyahat sırasındaki molalarını, namaz saatlerine nazaran ayarlamasını istedi. Ali Erbaş, “Namazların vaktinde edasını sağlamak üzere, makul bir müddet ayrılmalı” dedi.

“Şehirlerarası Otobüs Seyahatlerinde Mola Düzenlemesi” başlıklı ve Erbaş imzalı yazı şöyle:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

– Vatandaşlarımız tarafından şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak için makul bir mühlet ayrılması konusunda Başkanlığımıza ağır talepler gelmektedir.

– Anayasamızın 24’üncü unsuru, Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin 9’uncu hususu, İnsan Hakları Üniversal Beyannamesi’nin 18’inci hususuna nazaran herkesin fikir, vicdan ve din özgürlüğüne: dinini yahut inancını, tek başına yahut topluca ve kamuya açık yahut özel olarak öğretme, uygulama, ibadet etme hürriyetine sahip olduğu malumlarıdır. Bu prestijle; vatandaşlarımız tarafından gelen kelam konusu talepler doğrultusunda şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molalarının, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere makul bir müddet ayrılması ile ilgili Bakanlığınızca yapılabilecek düzenlemelerin kıymetlendirilmesi konusunda bilgilerini ve gereğini hürmetlerimle arz ederim.

ALBAYRAK: TAVSİYE NİTELİĞİNDE BİR YAZI

Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak da SÖZCÜ’nün sorusu üzerine, “Bu mevzuda bize çok talep geliyordu. Talepler doğrultusunda bu türlü bir yazı yazılmasına karar verildi. Lakin bu bir yaptırım gerektirecek bir mevzu değil. Büsbütün firmalara tavsiye niteliğinde bir yazıdır” dedi.

Yorum Yap