Sezgin Baran Korkmaz Wels’e gönderildi, Türkiye’nin iade talebi Viyana’ya

 Sezgin Baran Korkmaz Wels’e gönderildi, Türkiye’nin iade talebi Viyana’ya

Türkiye, kara para aklamaktan hakkında soruşturma bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ı, Amerika’ya kaptırmamak için elinden geleni yapıyor.

Ama bugün Korkmaz için iade talebinde bulunan Türkiye’nin yanlış yere başvurduğu ortaya çıktı. Türkiye’nin “iade talebi ve evrakları” yanlış ve yetkisiz mahkemeye gönderildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Zira Viyana Başsavcılığı’nın talebi üzerine, Sezgin Baran Korkmaz’ın belgesi Viyana’dan 220 kilometre uzaktaki Wels Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne gönderildi. Korkmaz da, tekrar yakalandığı bu kente nakledildi.

Sezgin Baran Korkmaz, yakalandığı Wels kentine gönderildi. Korkmaz’ın yasal süreci burada görülecek.

ABD’NİN BAŞVURUSU ELLERİNDE

Hala gözaltında tutulan Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili Wels Mahkemesi’nin elinde şu anda yalnızca “ABD’nin kanıt toplamak ve öbür gayelerle iade; bu mümkün değilse, online ifade” ile ilgili başvurusu bulunuyor.

Wels Mahkemesi’ne Türkiye’den iletilmiş bir müracaat gelmedi. Viyana’daki Yüksek Mahkemeye yapılan müracaatın direkt Wels’e iletilip iletilmeyeceği ise bilinmiyor. Lakin Viyana Başssavcılığı ya da taraflardan biri yetki itirazında bulunursa, belgesi Wels’e nakledilebilecek.

Doğal olarak, Türkiye’nin başvurusu için başka bir türel süreç gerekiyor lakin şu anda evrak ve ABD’nin kara para nedeniyle tutuklattığı Korkmaz, Viyana’da değil.

DURUŞMA 5 TEMMUZ’DA VE ZIMNÎ

Sözcü.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Wels mahkemesi, “Tutuklama süreci işliyor. Bu nedenle size bu basamakta bilgi veremeyiz. Lakin Sezgin Baran Korkmaz hakkında ABD’nin dava belgesi bize geldi. Biz süreçle ilgili karar vereceğiz“ diye konuştu. 5 Temmuz’daki duruşmanın saklı yapılacağı öğrenildi.

Bu ortada Korkmaz’ın avukatları, Pazartesi Wels’te görülecek duruşmada tahliye talebinde bulunmaya ve ABD yerine, Türkiye’ye gönderilmeyle ilgili dilekçe sunmaya hazırlanıyor.

Korkmaz’ın Türkiye’ye iade belgesinde ne olduğu tam bilinmediği ve bununla ilgili bir dava da görülmediği için, ABD’nin talebi reddedilirse, muhtemelen yine bir dava süreci görülecek.

Yorum Yap