Su var, kanal var lakin 10 yıldır topraklarını sulayamıyorlar

 Su var, kanal var lakin 10 yıldır topraklarını sulayamıyorlar

Nizip, Karkamış ve Oğuzeli ilçeleri hudutlarında olan ve ‘Barak Ovası’ olarak bilinen yaklaşık 2 milyon dönüm alanın yalnızca bir gölet ile 37 bin dönümünün sulanabildiğini belirten bölge çiftçilerinden Mehmet Polat, Ahmet İnan, Hamit Göğebakan, Mehmet Demir, Mehmet Ünal, ve Beyefendi Ağaoğlu ile Karkamış’ın Yolağzı Köyü Muhtarı Menderes Sarı, yanı başlarından akan Fırat’ı seyretmekle yetindiklerini söyledi. Köylerine 2010 yılında sulama kanalının geldiğini ve kuraklık nedeniyle çok güç durumda kaldıklarını belirten çiftçiler sıkıntılarını CHP Gaziantep Vilayet Lideri Neşet Uçar ile paylaştı.

ALTTAN SIZIYOR, ÜSTTEN BUHARLAŞIYOR

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kanallara Nizip-Birecik Barajı’ndan güç kullanılarak su pompalandığını belirten çiftçiler şunları söyledi:

“Sulamayı sağlayacak proje maalesef baştan yanlış başladı. Kapalı sistem yerine açık kanallar tercih edildi. Kanalların sağlam yapılmaması nedeniyle su sızıntıları fazla oldu. Hava sıcak olunca da buharlaşma yüzünden pompalanan suyun çok az ölçüsü sulama yerine kadar ulaşabildi. Yer altı suyu kaynağı bulabilenler kuyu suyuyla yerini sulamaya çalışıyor. Bu bile kanaldan gelen sudan daha ucuz.

Yüksek maliyetli kuyu suyu kullanımı bile, Nizip – Birecik Barajı’ndan gelen suyun birkaç kat daha ucuza mal oluyor. Esasen, mazot ve gübreye yapılan artırımlar yüzünden badire çekiyoruz. Bir de değerli su kullanırsak yeterlice güç durumda kalacağız. Bu kanallar neden hakikat yapılmadı? Neden su sızdırıyor? Su sızdıran bu kanalları tamamlanmadan kim teslim aldı? Bunların araştırılıp, sorunun tahlilini bekliyoruz. Hakikat bir biçimde yapılmadığı için kanallar su sızdırıyor. Üstü açık olduğundan da buharlaşan su ve suyun pompalanması için kullanılan elektrik maliyeti artırıyor. Biz de köyümüze kadar gelen boş kanallara ve susuzluk nedeniyle kuruyan fıstık ağaçlarımıza bakıyoruz.”

SENEYE DE FISTIK YOK

Susuzluk nedeniyle bölgedeki verimli toprakların sulanamadığını belirten CHP Gaziantep Vilayet Lideri Neşet Uçar ise, “Dünya yıllar evvel açık kanalla su taşıma uygulamasından vazgeçti. Bizde ise hala kullanılmaya çalışılan bu sistem nedeniyle çiftçimiz kuraklığın girdabında kıvranıyor. Yüzlerce fıstık ağacı kurudu. Bu sene de önümüzdeki sene de fıstık yok” dedi. Susuzluktan fıstık ağaçlarında bakteriyel hastalıkların ortaya çıktığını, yüzlerce ağacın kuruduğunu belirten Uçar, Barak Ovası’nın Türkiye’nin en verimli toprakları ortasında olan bir bölge olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Nizip-Birecik Baraj Gölü 2001’de sulama için kullanılabilir duruma geldi. 2010’da ise 25 kilometre uzunlukta 5 kanal tamamlandı. Fakat, kanallara hala su verilmiyor. Sebebi, kalitesiz bir biçimde yapılan kanallardan fazla ölçüde sızıntı olması ve üstü açık kanal olduğu için buharlaşmadan ötürü yüksek oranda su kaybı yaşanması. Bu etkenler de maliyeti çok yükseltiyor ve çiftçi de suyu kullanamıyor. Artık ise yanlışta ısrarla, izolasyon yapılıp sızma önlenmeye çalışılıyor. Bu bölgede şuanda sulanabilir 2 milyon dönüm arazi var. Nizip-Birecik Barajı’ndan güç için su veriliyor. Lakin, suyun gerçek sahipleri sulama için su alamıyor. Devletin kangrene dönüşen bu sorunu çözmesini, milyonlarca liralık yatırımın atıl durumdan kurtarılarak çiftçinin kullanımına açılmasını bekliyoruz.”

Yorum Yap