Suriye’de kriz: Yeni bir felaket kapıda…

 Suriye’de kriz: Yeni bir felaket kapıda…

Dünya Besin Programı (WFP), Suriye’de rejim tarafından denetim edilmeyen bölgelere Türkiye üzerinden yardım ulaştırılmasına imkân tanıyan BM düzenlemesinin uzatılması için davette bulundu.

DW Türkçe’de yer alan habere nazaran WFP Sözcüsü Tomson Phiri, İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, “Milyonlarca insanın hayatı kelam konusu” tabirini kullandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

MÜDDET 10 TEMMUZ’DA DOLUYOR

Kelam konusu düzenlemeyi içeren BM kararının müddeti, Güvenlik Kurulu tarafından uzatılmadığı takdirde 10 Temmuz’da sona erecek.

Lakin BM Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı bulunan Rusya, Suriye’de rejim denetimindeki bölgelere yardım ulaşmasını sağlayan tek yol olan bu hudut geçişlerinin sonlandırılmasını ve yardımların Şam üzerinden iletilmesini istiyor.

WFP’ye nazaran, Suriye’de besin fiyatlarının evvelki yıla kıyasla yüzde 247 artması ve insanların iç savaş nedeniyle daima yer değiştirmelerinden dolayı artık besine ayıracak paralarının kalmaması bölgedeki sorunu daha da derinleştirdi.

Suriye’nin bilhassa kuzeybatısında durumun dramatik olduğunu belirten Phiri, bu bölgede yaklaşık 2,4 milyon insanın Türkiye hududunu geçerek ulaşacak besin, ilaç ve öteki zorunlu ihtiyaçlara bağlı olarak yaşadığını vurguladı.

Phiri, sevkiyatın, muhaliflerin denetimindeki bu bölgelere Şam’dan yapılmasının şu an bir alternatif olamayacağını belirtti.

“İNSANİ FELAKET” UYARISI

BM’ye bağlı Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) de kelam konusu BM kararının uzatılmamasının, muhaliflerin denetimindeki kuzeybatı bölgesi için yeni bir “insani felakete” sebep olabileceği ikazında bulundu.

DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, düzenlemenin 12 ay daha uzatılmasının, insanların hayatının kurtarılması için “zaruri” olduğunu söz etti.

BM bilgilerine nazaran, Türkiye ile Suriye ortasındaki Bab el Hava hudut kapısından her ay, bölgedeki 2,4 milyon insan için Covid-19 aşıları dâhil yardım materyali taşıyan yaklaşık bin kamyon geçiyor.

Cenevre’de gazetecilere konuşan Lindmeier, bu yardımların kesilmesinin, hastalık ve ölümlerin artmasına neden olacağını söyledi. DSÖ sözcüsü Lindmeier, BM’nin geçmişte Şam üzerinden yardım ulaştırmaya yönelik gayretlerinin başarılı olmadığını hatırlattı.

Yorum Yap