Tüketici kasada ödeme dönemini kapatmaya hazırlanıyor

 Tüketici kasada ödeme dönemini kapatmaya hazırlanıyor

Son 20 yılın trendlerinin pandemi ile birlikte hızlanarak bir dönüşüm yarattığı perakende kesiminde tüketici, artık cüzdanı ‘cep’ten yönetmek istiyor. Dijitalleşmenin tartı kazandığı bu devirde ve perakende dalının 2019’da global olarak yüzde 13.9 olan e-ticaret hissesinin, 2023’te yüzde 22.4’e yükselmesi bekleniyor. Geçen 1.5 yıllık müddet boyunca tüketici eğilimlerindeki değişim ve dönüşümler de netleşirken, tüketicilerin yüzde 46’sı kasaya gitmek yerine eseri cep telefonu üzerindeki ödeme sistemleri ile satın almak istiyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

TÜKETİCİ DİJİTALLEŞTİ

Yeni devirde, mağaza, e-ticaret sitesi ve taşınabilir uygulamalar ortasındaki keskin sonların sona ermesiyle eksiksiz ticaret devrinin de artık başladığı vurgulanıyor.

PwC tarafından hazırlanan, “Tüketici Dünyasının Geleceği” raporu, tüketici tercihlerinde yeni bir devrin başlangıcına işaret ediyor. Rapora nazaran, pandemi tüketicilerin mağaza içi tecrübelerini düzgünleştirmek için en çok yüzde 46 ile otomatikleşmiş ödeme ve yüzde 45 ile mağaza içi reyon bulma uygulamalarını tercih etti. Bu tercihlerle tüketicilerin yarısı kasaya gitmeden ödemelerini cepten gerçekleştirmek istiyor.  PwC Türkiye Perakende ve Tüketici Eserleri Önderi Adnan Akan, “Tüketiciler, meselesiz ve gelişen teknolojiye uyumlu tecrübeler talep ediyor. Ayrıyeten tüketicilerin sıhhat ve güvenlik hususlarıyla ilgili tasaları perakende dalını etkilemeyi sürdürecek” dedi.

Yorum Yap