Tunç Soyer: Zeus Altarı’nı geri getirmek için Bergama’nın pahasını tüm dünyaya hatırlatmalıyız

 Tunç Soyer: Zeus Altarı’nı geri getirmek için Bergama’nın pahasını tüm dünyaya hatırlatmalıyız

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, muharrir Ahmet Ümit’in, Zeus Altarı ve Pergamon Tapınağı’nın gölgesinde polisiyeyi arkeolojiyle harmanlayan son kitabı “Kayıp İlahlar Ülkesi”nin Pergamon Antik Kenti’nde yapılan İzmir lansmanında konuştu.

1800’lü yıllarda kesimleri Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı’nı İzmir’e geri getirmekle ilgili değerli adımlar atmaya devam ettiklerini söyleyen Soyer, “Bugün Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmasının yedinci yılında, değerli müellif Ahmet Ümit’in son romanının tanıtımı için Pergamon Antik Kenti’nde sizlerle bir ortada olmanın memnunluğu içerisindeyim. Zeus Altarı’nı geri getirmek için Bergama’nın kıymetini tüm dünyaya hatırlatmalıyız” dedi. Lider Soyer, Bergama Belgeseli için de üretimci ve direktör Nihal Ağırbaş ile protokol imzaladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İZMİR İSMİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Muharrir Ahmet Ümit’in kitabından kısımlar okuduğu ve Sevecen Pancaroğlu’nun arp dinletisi yaptığı geceye İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Dikili Belediye Lideri Adil Kırgöz, Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz, eski Bergama Belediye Lideri Mehmet Gönenç, sanatkarlar, muharrirler, gazeteciler ve Bergamalı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasında Ahmet Ümit’in son romanında Pergamon Antik Kenti’ne yer vermesinin kendisine büyük gurur verdiğini söyleyen Lider Soyer, “Kitapları 30 lisana çevrilen ve dünyada büyük ilgi uyandıran Ahmet Ümit, Kayıp Rabler Ülkesi romanında anlattığı Pergamon Antik Kenti’yle UNESCO dünya mirası listesindeki Bergama ve İzmir’in dünya için kıymetini bir sefer daha ortaya koydu. Bu nedenle, kendisini bir İzmir Elçisi olarak görüyor ve İzmir ismine teşekkür ediyorum” dedi.

“BERGAMA BELGESELİ DE KATKI SAĞLAYACAK”

2014’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek dünyanın 999’uncu mirası olan Bergama’nın turizmden daha çok hisse alabilmesi için kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Lider Soyer şöyle konuştu:

* İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Vakfı ve İzmir Kalkınma Ajansı paydaşlığı ile hazırladığı ve İzmir’in tamamını kapsayan turizm stratejimiz bu hususta bize rehberlik ediyor. Bu stratejinin içerisinde Bergama’nın çok kıymetli bir yeri var. Biliyoruz ki, Bergama’nın turizmde hak ettiği yere gelmesini sağlamadan, İzmir’in bütünü için de amaçlarımıza ulaşmak mümkün değil.

Zeus Sunağı’nı Berlin’den ilişkin olduğu yere, İzmir Bergama’ya geri getirmekle ilgili de kıymetli adımlar atmaya başladıklarını vurgulayan Soyer, “Bunun da elbet ki asıl anahtarı Bergama’nın pahasını tüm dünyaya anlatmak. Zeus Sunağı’nı ilişkin olduğu bu topraklara getirmek maksadıyla yürüttüğümüz çalışmalardan biri de bugün burada protokolünü imzalayacağımız ‘Bergama Belgeseli’. Yapımcılığını ve direktörlüğünü Nihal Ağırbaş’ın yaptığı, senaryosunu ise Ömer Erbil’in yazdığı Bergama Belgeseli bu çalışmalarımıza pahalı katkılar sunacak” dedi.

Bergama Belgeseli, 1800’lü yıllarda modülleri Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı’nın gerçek kıssasını anlatma maksadı taşıyor.

“BU MÜKEMMEL ZENGİNLİĞİN FARKINA VARILMASINI İSTEDİM”

Ahmet Ümit ise tarifsiz bir his içinde olduğunu belirterek “10 yıl evvel buraya geldiğimde bu harika hoşluk karşısında çok etkilenmiş ve Bergama romanı yazmaya karar vermiştim. 10 yılın sonunda elimizde kitabımızla buraya geldik. İçimde büyük bir huzur var. Bu harika topraklara karşı vazifesini yerine getirmiş bir dünya vatandaşının derin huzuru içindeyim” dedi.

Almanların 1800’lerde buraya gelip dünyanın sekizinci olağanüstüsü olan Zeus Altarı’nı aldıklarını söyleyen Ümit, “İzin isteyip aldılar. Abdülhamit buyruğuyla aldılar. Satış mukavelesi var. Bugün ne yapıyoruz? Hasankeyf sular altında. Allianoi sular altında. Lakin ben bu topraklarda doğmuş şanslı bir vatandaşım. Bu güçlü mirasa sahip çıkarak yazmaya devam edeceğim” formunda konuştu.

Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil olmasının yedinci yılı olması nedeniyle Lider Soyer ve Ahmet Ümit birlikte 7. yıl pastası kestiler. Ahmet Ümit, 10 yıl içinde Efes Antik Kenti ile ilgili de bir kitap yazacağını söyledi. Soyer ise bunun için kelam istedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya geri getirilmesi için çalışmaların başlatılmasına 12 Ağustos 2020 tarihli toplantısında oy birliğiyle karar vermişti.

Yorum Yap