Türkiye son 50 yılın en sıcak mevsimini yaşıyor

 Türkiye son 50 yılın en sıcak mevsimini yaşıyor

Global iklim değişikliğinin tesiri altında olan Türkiye’de 2021 yılında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle son 50 yılın en sıcak yılı yaşanıyor. Dünya gündeminde son yılların en büyük meseleleri ortasında global ısınmaya bağlı yaşanan kuraklık birinci sıralarda yer alıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerine nazaran, Türkiye’de 2021 yılı Mayıs ayı son 50 yılın en sıcak Mayıs ayı olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

“DÜNYA HER YIL GİTGİDE DAHA FAZLA ISINIYOR”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İHA muhabirine konuşan Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, global ısınmanın bugüne has olmadığını binlerce yıl öncede yaşandığını anımsattı. Fakat o periyotta dünya sıcak devri yaşadıktan sonra gerisinde soğuk bir devir yaşadığını söz eden Prof. Dr. Alaeddinoğlu, “50 yılda, 100 yılda bu üslup ekstremleri görüyoruz. Lakin bugün yaşadığımız durum geçmişten farklıdır. Artık dünya her yıl gitgide daha fazla ısınıyor ve bu ısınmanın sonucunda global iklimde çok önemli bir değişiklik meydana geliyor” diye konuştu.

“KÖTÜDEN DAHA MAKÛS BİR SENARYO BİZİ BEKLİYOR”

Türkiye’yi kuraklık ve sıcaklık açısından daha makus bir senaryonun beklediğini lisana getiren Alaeddinoğlu şöyle dedi:

* Son 40 yıldır yapılan tüm çalışmalar dünya üzerinde bu stil bir ısınmanın oluşturacağı tesire ait bulgularla doludur. Dünyanın sonunun ısınmayla birlikte kuraklık sorunu, yağış ve su sorunu yaşayacağı biçimindeydi. Buna yönelik senaryolarda var. Bugün yaşadığımız durum aslında bu senaryolara uygun olarak gerçekleşiyor. Bu durum berbattan daha berbat bir senaryo bizi bekliyor. Zira bir taraftan sıcaklıklarda artış devam ederken, öbür taraftan yağışlarda da azalma gerçekleşiyor.

* Bir sonra ki yılda bu sıcaklıklar artacak, yağışlar birebir halde azalacak. Bu hususta gelişmiş ülkeler, kendi ülkeleri için önlemler aldı. Dünyanın bu global ısınmadan kaynaklı büyük ölçüde ziyan görmesinin önüne geçmediler lakin kendi ülkelerini korumak ismine bir kadro tedbirler aldılar. Bu sürecin devam etmesi, bu sıcaklarda daima artış birçok sorunu da beraberinde getirecek ve bu problemlerin en tehlikesi kuraklıktır.

* Son yıllarda kuraklık hayatımıza girdi ve büyük oranda da Türkiye’nin de ziyan gördüğü bir sürece girdi. Birçok tarım eseri biçilemez hale gelerek tarlada kaldı. İnsanlarımız sulama meselesiyle karşı karşıya kaldı. Kuraklıkla birlikte hayatımıza korona virüs üzere salgınlar girecek. Kuraklık ve sıcaklıklar hem beşerler açısından hem de öteki canlılar açısından bir grup salgınlarla müsabaka riskini de ortaya çıkarıyor.

“SU SORUNU ÇOK DAHA ÖNEMLİ BOYUTLARA GELECEK”

Son yıllardan yaşanan iklim değişikliği nedeniyle ormanların da büyük ölçüde ziyan gördüğünü hatırlatan Alaeddinoğlu kelamlarını şöyle sonlandırdı:

* Isınma sorunu ormanlarımıza da ziyan verecek. Avustralya’da aylarca orman yangınları sürmüştü. Yangınlar hava sıcaklıklarıyla birlikte bu periyotta hayatımızda çok büyük yer alacak. Bir başka meselede aşikâr bir yaşın üstündeki insanların sıcaklıklara bağlı olarak, bilhassa gece sıcaklıkların artmasıyla başta teneffüs olmak üzere, hastalıkların da hayatımıza gireceğini gösteriyor.

* Bir bütün olarak baktığımızda bundan sonra sürecin daima daha sıcak olacağına ait bulgular var. Bu manada tedbirler alma zorunluluğumuz var. Zira süreci yönetmek zorundayız. Su kaynaklarımız çok fazla değil, sonlu kaynakları yönetme durumumuz var. Bilhassa kapalı havzaların çok daha hassas yönetilmesi gerekiyor. Su sorunu çok daha önemli boyutlara gelecek. (İHA)

Yorum Yap