Türkiye’deki ‘Hint’ düğünlerinde büyük tehlike…

 Türkiye’deki ‘Hint’ düğünlerinde büyük tehlike…

Hindistan’da ortaya çıkan ve dünyanın bir numaralı gündemi olan Delta varyantı epeyce bulaşıcı olmasıyla biliniyor.

Dünya Sıhhat Örgütü hafta sonu yaptığı açıklama ile iki doz aşı olanların bile Delta varyantına karşı dikkatli olması gerektiği ikazında bulundu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Almanya Delta varyantı nedeniyle Rusya ve Portekiz üzere ülkelerden gelenlere 2 hafta karantina uygulama kararı aldı.

Avusturalya, süratle yayılan Covid 19 Delta varyantı sebebiyle 2 haftalık tam kapanmaya girdi.

Türkiye ise tüm dünyayı tesiri altına alan Delta varyantının ana kaynağı olan Hindistan’dan gelenlere 1 Temmuz’dan itibaren kapılarını açtı.

“KARAR HANGİ BİLİMSEL KRİTERLERE NAZARAN ALINDI?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 ilin Valilerine gönderilen genelge ile Delta varyantının çıktığı Hindistan ile birlikte Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Brezilya ile Güney Afrika’dan gelen şahıslara zarurî karantina uygulamasına son verildi.

Bilim insanları, kararın hangi bilimsel kritere nazaran alındığını sordu. Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Hindistan’dan gelenlere karantinanın kaldırılmasının ekonomik hedefli olduğunu söyledi.

HER ŞEY İKTİSAT İÇİN 

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Türkiye’de Delta varyantı ile ilgili büyük bir risk doğacak ihtarında bulunarak SÖZCÜ’ye şu değerlendirmeyi yaptı:

* Delta ve Delta Plus varyantları bilhassa Hindistan’da başladı. Amerika, Rusya, İsviçre, Portekiz, Çin , İngiltere üzere ülkelerde yaygın. Türkiye’de de Sıhhat Bakanlığı’nın açıklamasına nazaran 134 hadise görüldü.

* İngiltere’den, Rusya’dan gelenlere bile bir ekip uygulamalar gerekirken, bu işin kaynağı olan Hindistan’dan karantinayı kaldırmanın bir tek münasebeti var; Hint düğünleri.

* Pandemi nedeniyle yapılamayan bir milyona yakın Hint düğünü var. Hindistanlılar düğün için gelecek. Düğünlerde yüklü ölçüde altın takılacak.

* Böylelikle turizm ve altın piyasasını etkilenecek. Bu türlü bir ekonomik münasebet ile Hindistan’ın karantinasını kaldırıyorlar. Fakat bu Türkiye için büyük bir risk oluşturacak.

DELTA VARYANTINDAN KORKMAYAN ÜLKE

Göğüs Hastalıkları uzmanı Osman Elbek, kararı eleştirerek, “Anlaşılan dünyada delta varyantından korkmayan, huzursuz olmayan az ülkelerden birisiyiz” derken, Prof. DR. Sinan Adıyaman; “Bunun bilimsel olarak kabul edilmesi mümkün değil. Hangi kriterlere nazaran bu kararın alındığı açıklanmak zorunda. Delta varyantı yükseliyor. Salgının yeni bir kritik noktasındayız. Delta varyantı nedeniyle bizden çok daha fazla aşılama yapan İngiltere tedbirleri kaldırmayı erteledi. Delta varyantı hakim olan ülkelerden gelenlere PCR ve en az 14 gün karantina mecburî olmalı” ihtarında bulundu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN GENELGESİ ŞÖYLEYDİ

İçişleri Bakanlığı 1 Temmuz’da başlayacak olağanlaşma ili ilgili yayımladığı genelgede bahisle ilgili şu duyuruda bulunmuştu;

* Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik mecburî karantina uygulamasına son verilecek ve bu kapsamdaki kişilerin ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı kâfi görülecektir.

* Afganistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik mecburî karantina uygulamasının süresi 10 güne düşürülecek ve karantinanın 7’nci gününde uygulanan PCR testinin negatif çıkması halinde mecburî karantina uygulaması sonlandırılacaktır. PCR testinin olumlu çıkması halinde ise Sağlık Bakanlığı COVİD­19 rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.

Yorum Yap