Ülke şokta! Corona vefatları 500 bine yaklaştı

 Ülke şokta! Corona vefatları 500 bine yaklaştı

Corona virüsü salgınında dünya genelinde en çok mevtin kaydedildiği 2. ülke olan Brezilya’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı dün itibariyle yarım milyona yaklaştı. Brezilya Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 2 bin 449 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği, toplam can kaybının 498 bin 621’e ulaştığı bildirildi. Son 24 saatte 98 bin 135 yeni hadisenin tespit edilmesi ile toplam hadise sayısının da 17 milyon 802 bin 176’ya yükseldiği belirtildi. Dünya genelinde en çok Covid-19 olayı görülen ülkeler ortasında 3. sırada bulunan Brezilya, can kaybında ise 2. pozisyonda yer alıyor.

UZMANLAR TELAŞLI

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Brezilya’da Covid-19 aşılarının her iki dozunu da yaptıranların oranı yüzde 11 olurken, uzmanlar ve epidemiyologlar, corona virüsü mutasyonlarının yayılmaya devam etmesi ve hükümetin salgına karşı önlem almayı reddetmesi nedeniyle ülke genelinde aşılama sürat kazansa bile can kaybının artmaya devam edeceğinden endişeleniyor. Brezilya Sıhhat Düzenleme Kurumu (Anvisa) eski Lideri Gonzalo Vecina, Covid-19’a bağlı ölümlerde yakın vadede bir hızlanma öngördüğünü belirterek, “Aşılamanın tesirlerini görmeden evvel can kaybının 700-800 bine ulaşacağını düşünüyorum” dedi. Vecina, Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro’nun salgına karşı umursamaz tavrını da eleştirdi.

“TEKRAR KARŞI KARŞIYA KALINABİLİR”

Brezilya’daki Fiocruz Biyomedikal Merkezi’nde araştırmacı olan Raphael Guimaraes de ülkede aşılamada yaşanan gecikmeler nedeniyle aşı programının tam tesirlerinin Eylül yahut sonrasına kadar hissedilemeyeceğini kaydederek, günlük can kaybının ortalama 3 bin olduğu Mart-Nisan aylarındaki tablo ile tekrar karşı karşıya kalınabileceği konusunda uyardı. Guimaraes, “Hala son derece kritik bir durumdayız, bulaşma oranı çok yüksek ve çok sayıda hastanede de yatak doluluk oranı hala kritik seviyelerde” tabirlerini kullandı.

“AŞILAMAYI ARTTIRMALIYIZ”

Sao Paulo Üniversitesi’nden Epidemiyolog Ester Sabino ise toplumsal uzaklık ve maske kuralı konusunda fikir birliğine varılamadığı için aşılamanın Brezilya’da virüsü yenmek için çok kıymetli olacağını söyleyerek, “Aşılamayı çok süratli bir biçimde artırmamız gerekiyor” dedi.
Öte yandan Çin, Bolsonaro’nun yorumları nedeniyle Brezilya’ya aşı gönderimini ertelemişti. Çin’in kelam konusu atağının akabinde Brezilya’da aşı tedariki konusunda sorun yaşanacağı düşünülüyor.

Yorum Yap