Ünlü komedyen Atalay Demirci’nin mahpus cezasına istinaftan onama

 Ünlü komedyen Atalay Demirci’nin mahpus cezasına istinaftan onama

Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 3 Mart 2020’de görülen karar duruşmasında sanık Atalay Demirci, ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği’ cürmünden 5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

‘Anayasal sistemi ihlale teşebbüs’ cürmünden ise Demirci hakkında beraat kararı verildi. Demirci’nin avukatları, belgeyi Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22’nci Ceza Dairesi, incelemesini tamamlandı. Kararda, lokal mahkemenin verdiği kararda yol ve temel tarafından hukuka tersliğin bulunmadığı, yargılama evresinde eksik olmadığı ve ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu vurgulandı.

Kanıtların hukuken geçerli ve elverişli olduğu, sanığa yönelik ceza indiriminin yasal münasebete dayandığı belirtildi. Kararda, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının yerinde olduğu kaydedildi.

Başvuruyu temelden reddeden ceza dairesi, Demirci’nin tutuksuz yargılanma halinin devamına karar verdi. Belge, temyiz incelemesi için Yargıtay’a gönderildi.

Atalay Demirci hakkındaki kararın gerekçeli kararında, sanığın darbe aksisi iletiler vermesine karşın 15 Temmuz’dan sonra örgüt mensuplarından aldığı talimatları yerine getirdiği belirtildi.

Gerekçeli karara nazaran Demirci, 1995’te periyodun Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na memur olarak atandıktan 1 yıl sonra istifa ederek, sahne hayatına atıldı.

Daha sonra FETÖ’ye ilişkin ‘Dünya Radyo’da program yapmaya başlayan Demirci, örgütün düzenlendiği etkinliklerde sahne aldı. Demirci, örgüt imamlarından ‘Vefa’ kod isimli Muhammet Yusuf Kulaksız ile 2005’te Pensilvanya’da örgüt elebaşı Fetullah Gülen’i ziyaret etti ve onun için şov yaptı. Daha sonra televizyon kanalının düzenlediği yetenek müsabakasına katılarak birinci oldu. (DHA)

Yorum Yap