Ünlü ressamın 100 yıllık sırrını yapay zekâ ortaya çıkardı

 Ünlü ressamın 100 yıllık sırrını yapay zekâ ortaya çıkardı

2018’de Londra’da Tate tarafından yürütülen çalışmalarda, Amedeo Modigliani’nin 1917’de yaptığı Bir Kızın Portresi’nde aslında öbür bir bayanın tam uzunluk bir tablosu olduğu ortaya çıktı. Ünlü yağlı boya tablo, ince bir sarışının fotoğrafının üzerine boyanmıştı.

İki bilim adamı stereoskopik görüntüleme, yapay zekâ ve 3D baskı kullanarak saklı fotoğrafın bir kısmını ortaya çıkardı ve yine yapılandırdı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Modigliani, 1917’de Bir Kızın Portresi’ni öteki bir portenin üstüne yaptı.

Ocak 2019’da sinirbilimci Anthony Bourached, fizikçi George Cann ile bir ortaya gelerek daha evvel gizlenmiş sanat yapıtlarını tekrar yapılandırmak için makine tahsilini kullanan bilimsel proje Oxia Palus’u kurdu.
Bourached ve Cann, renkleri, fırça darbelerini ve öteki kıymetli özellikleri tekrar üretmek için röntgen taramalarından gelen imajlar ile sanatkarın öbür yapıtlarından gelen bilgileri kullanan bir sinirsel tarz transfer algoritmasından yararlanıyorlar.

İkili, Modigliani dışında, Picasso’nun Mavi Devir tablosunu, Leonardo da Vinci’nin Madonna’sını ve Santiago Rusiñol’un tamamı boyanmış bir görünüm fotoğrafını de incelediler.

GİZEMLİ SARIŞIN BAYAN

Modigliani’nin üstüne fotoğraf yaptığı gizemli sarışın bayanın ise ressamın eski sevgilisi İngiliz şair ve müellif Beatrice Hastings olduğundan şüpheleniliyor. Hastings’in Modigliani’nin portrelerinden en az 14’ü için poz verdiği biliniyor.

Yaklaşık 100 yıldır gizli kalmış fotoğraf, haziran ayı sonuna kadar Londra’daki Lebenson Gallery’de sergilenecek.

Yorum Yap