Vali duyurdu: Aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalar olabilir

 Vali duyurdu: Aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalar olabilir

Van Valiliği öncülüğünde aşı ve corona virüsü hadise durumuna ait basın toplantısı düzenlendi. Valilik Ali Paşa Salonu’nda yapılan toplantıya Vali ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, AKP Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Vilayet Sıhhat Müdürü Mahmut Sünnetcioğlu katıldı.

Toplantıda vilayet genelindeki bütün hastanelerde, ilçe sıhhat müdürlüklerinde ve aile sıhhati merkezlerinde corona virüsü aşılamasının randevulu ve randevusuz olarak yapıldığı, hastanelerin aşılama çalışmaları için 08.00-24.00 ortası, öbür kurumlarda 08.00-17.00 ortası hizmet verildiği belirtildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

VAN’DA 698 BİN 700 KİŞİNİN AŞILANMASI PLANLANIYOR

Van’da kurumların dışında ilçe sıhhat müdürlüklerine bağlı 63 grup ve 213 çalışanın alanda aşılama hizmetlerini yürüttüğü kaydedildi.

Türkiye geneli aşılama oranlarında 71. sırada yer alan Van’da toplam 698 bin 700 kişinin aşılanması planlanırken, şu ana kadar toplam 342 bin 681 doz aşı yapıldığı belirtildi. Yapılan birinci doz sayısı 250 bin 155, ikinci doz sayısı ise 92 bin 526 olarak tabir edildi.

“TÜRKİYE’DEKİ 81 VİLAYET ORTASINDA 71. SIRADAYIZ”

Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Bilmez, Van’ın hadise sayısı, hastane doluluk oranı prestijiyle Türkiye’nin en düzgün vilayetlerinden biri olduğunu hatırlattı.

1 Temmuz prestijiyle yeni bir periyoda geçileceğini söz eden Vali Bilmez, şöyle konuştu:

* Kısıtlamaların neredeyse tamamının kalktığı, hayatın olağana dönmesi için sabırsızlıkla bekleyen esnafımız için yeni bir periyoda giriyoruz. Fakat maalesef vilayetimizde aşılama arzuladığımız düzeyde değil. 30 büyükşehirde ortalama aşılama oranı yüzde 52 iken, kentimizde yüzde 35 civarındadır.

* Aşı olması gerekenlerin yüzde 35’i aşı olmuş. Tüm Türkiye’de olay sayısında önemli bir azalma yaşanırken, bizde olay sayısında bir azalma maalesef görememekteyiz. Günlük 100-120 civarında olumlu hadisemiz bulunmakta.

* Hastane doluluk oranımızda korona virüs için ayrılan kısım de yüzde 30 civarındadır. Aşılamada ise Türkiye’deki 81 vilayet ortasında 71. sıradayız. Meğer aşılamayla ilgili en önemli hazırlık yapan, bütün devlet hastanelerimizde sabah başlayıp gece saat 24’e kadar aşılama yapılmaktadır.

* Sıhhat ocaklarında ise aile doktorlarımız sabah 8’de başlayıp, 17’ye kadar aşılama yapıyorlar. Parklarda, bahçelerde, köylerde ise 213 çalışanımızdan oluşan 63 grubumuz gezici olarak alanda dolaşıyor. Bu gruplarımız lokanta lokanta, kafe kafe dolaşıp bu işletmelerde çalışanları aşılamaya çalışıyor.

“18 YAŞINI DOLDURMUŞ HER BİR VATANDAŞIMIZI AŞILAMAMIZ GEREKMEKTEDİR”

Van olarak aşıda günlük 12 bin sayısını yakalayamadıklarını lisana getiren Bilmez, şöyle konuştu:

* Bizim üzere büyüklükteki vilayetler günlük 20 bin civarında aşı yapıyorlar. Aşı stokunda hiçbir sorunumuz yok. Takım düşüncemiz yok. Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermemesinden ötürü aşılamada geri kalıyoruz. Bu da hadiselerin atmasına neden oluyor. Bu da hayatın, ticaretin olağanlaşmasını geciktiriyor.

* Bunun için hemşehrilerimizin hem aşı olmasını hem de etrafındaki insanları aşı olmaya götürmelerini hem de teşvik etmelerini talep ediyoruz. Aşı grubumuz daima alanda. İstenilen yere gruplarımızı gönderebiliriz.

/ Son bir yıldır hadise sayısında Türkiye’de nasıl en güzel vilayetler ortasında yer aldıysak, aşılamada da en âlâ vilayetler ortasına biran evvel girmemiz gerekiyor. Bunun için de Vanlı hemşehrilemizden bu mevzuda hassas olmalarını istiyoruz.

* Ticari hayatımızın biran evvel olağanlaşması için, yeni devirde okullarımızın hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan açılabilmesi için, bizim 18 yaşını doldurmuş her bir vatandaşımızı aşılamamız gerekmektedir.

“AŞI OLMAMIŞ BİREYLERE YÖNELİK KİMİ KISITLAMALAR KELAM KONUSU OLABİLİR”

Van’ın aşılamada Türkiye’de birinci 5’e girmesi gerektiğini ve bunun için herkesi aşı olmaya davet eden Bilmez, kelamlarını şöyle sürdürdü:

* Sıhhat çalışanlarımıza olan hürmetimiz gereği, esnafımıza olan hürmetimiz gereği aşı olalım. Esnafımızın daha düşünceli günler yaşamasını istemiyorsak, hayatın biran evvel olağana dönmesi için aşı olalım.

* Yeni periyotta okullarımızın vaktinde açılması, çocuklarımızın mağdur olmaması için bizim aşı olmamız gerekiyor. Aşı sıralamasında Türkiye’de birinci 5’e girmemiz gerekiyor. Bir müddet sonra aşı olmamış şahıslara yönelik kimi kısıtlamalar kelam konusu olabilir. Kamu kurumlarına girişlerde aşı olma kaidesinin aranması, uçak bileti, kentler ortası toplu taşımada aşı olma kuralı aranabilir.

* Vatandaşlarımızın da mağdur olmaması için şimdiden aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Seyyar aşı stantlarımız kuruldu. Gereksinim olması halinde de takımlarımızı her yere gönderiyoruz. Erciş’te aşı oranımız yüzde 29, Gürpınar’da yüzde 31, Çaldıran’da yüzde 32, Başkale’de yüzde 33, Tuşba’da yüzde 33, İpekyolu’nda yüzde 36, Saray’da 37, Muradiye’de yüzde 38, Edremit’te yüzde 38, Özalp’ta yüzde 38, Gevaş’ta yüzde 41, Çatak’ta yüzde 43, Bahçesaray’da ise bu oranımız yüzde 48. Vilayet genelinde ise aşılamada yüzde 35’teyiz.

* 65 yaş üstü kesitin aşılamasında oranımız çok uygundu. Konut mesken dolaşıldı ve yaşlılarımız aşılandı. Bunun da sebebi, bizim yaşlı nüfusumuz az. Bu bölgede yaşayan yaşlı nüfusumuzu yüzde 90’nın üzerinde aşıladık.

* Bundan ötürü şu anda hastanelerde yatan yaşlı hastamız yok denilecek kadar az. Lakin yaş düştükçe rehavetin, hassaslığın azaldığını görmekteyiz. Aşı sayımızı arttırmak zorundayız.

Delta olarak isimlendirilen Hindistan varyantıyla ilgili bilgi veren Vali Bilmez, Van’da 8 Hindistan varyantı tespit ettiklerini, bunun 4’ünün Erciş, öteki 4’tünün de İpekyolu ilçesinde olduğunu kaydetti. İHA

Yorum Yap