Yaşayacak kimse kalmayınca köyünü satışa çıkardı

 Yaşayacak kimse kalmayınca köyünü satışa çıkardı

Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Çiftlik Mahallesinde yaşayan Cengiz Şişman 1993 yılında satın aldığı ve ismini Yeşil Vadi koyduğu köyünü bugünlerde satmaya çalışıyor. Satın aldığında 30 hane olan köyden yıllar içinde herkes göç edince 6 bin dönümlük yerde tek kalan Şişman, yıllarca hayvancılıkla uğraşsa da yalnız kalmaktan sıkılarak Yeşil Vadi köyünün çabucak yanında ki Çiftlik Mahallesine taşındı. Her gün saatlerce 6 bin dönümlük yere heyeti eski köyüne gitse de artık uğraşamayacağı için köyünü satma kararı aldı.

“KÖYÜ YATIP KENTE YERLEŞMEYE KARAR VERDİ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Şener Şen’in 1985 yılında başrolünde oynadığı Züğürt Ağa sinemasında ki ağanın köyü satıp kente yerleşmesini hatırlayarak köyü satmaya karar veren Şişman’ın yeri beklediğinden daha fazla ilgi gördü. Birinci başlarda 3-4 milyon lira ortası gelen teklifler şu sıralar 7 ila 8 milyon liraya kadar yükseldi.

“BÜTÜN PARAMI BURAYA VERDİM”

Maddi açıdan zorlandığı için köyü satmaya karar verdiğini söz eden Cengiz Şişman, “Buranın ismini kendimce Yeşil Vadi koydum. Yeşilçam’da izlediğim sinemadan esinlenerek bu ismi koydum. Şimdide yeniden Yeşilçam’dan esinlenerek bu köyü satıyorum. Şener Şen’in dediği üzere köyü satıyorum. Ben bu köyü 1993 yılında satın aldığımda bu köyde 30 hane yaşıyordu. Vakitle burada yaşayanlar kente göç ettiler. Burası 6 bin dönüm üzerine konseyi, ben burada hayvancılık yapacağım diye geldim ancak burası benim maddi gücümü aşıyor. Bütün parayı buraya verdim artık zorlanıyorum. Burayı yeterli değerlendiremiyorum. Şuanda burada benden diğer kimse yok. Buradan gitmek istemiyorum lakin mecburum” dedi.

“10 MİLYON LİRAYA YAKLAŞANA SATACAĞIM”

Köy için yüksek teklifler aldığını lakin istediği sayısı vermedikleri için şimdi satmadığını belirten Şişman, “Benim gücüm olsa burayı satmam. İş adamları var bura üzere yerleri çok güzel değerlendiriyorlar. Ben buraya 10 milyon lira para istiyorum. Zati 100 bin lira yıllık geliri oluyor. Sıkıldım burada, hem bedenen hem maddi olarak. 6 ila 8 milyon lira ortası teklifler geliyor lakin ben 10 milyon lira istiyorum” biçiminde konuştu. (İHA)

Yorum Yap