YKS kaç saat sürüyor, kaç dakika? AYT ve YDT imtihanı saat kaçta bitiyor?

 YKS kaç saat sürüyor, kaç dakika? AYT ve YDT imtihanı saat kaçta bitiyor?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek olan öğrencilerin heyecanı bugün de AYT ve YDT ile devam ediyor. Milyonlarca öğrencinin katıldığı YKS imtihanından bugün gerçekleştirilecek iki imtihanın akabinde sona erecek. Adaylar corona virüs nedeniyle tedbirlerle imtihana girebilecek.

YKS (AYT YDT) İMTİHAN SAATLERİ: KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR, SAAT KAÇTA BİTİYOR?

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AYT, 27 Haziran’da yapılacak. İmtihan, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir.

YDT, 27 Haziran’da yapılacak. İmtihan, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecektir.

YKS İMTİHAN GİRİŞ DOKÜMANLARI NASIL ALINACAK?

Adaylar, imtihana girecekleri yer bilgisini gösteren imtihana giriş dokümanını, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecek.

YKS NE VAKİT YAPILACAK?

2021 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2021-YKS) 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Temel Yeterlik Testi (TYT) 26 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ve Yabancı Lisan Testi (YDT) 27 Haziran tarihlerinde uygulanacak.

YKS’YE GİRECEKLER YASAKTAN MUAF

İmtihan vazifelileri ve imtihana girecek adaylar ile beraberindeki refakatçi ve/veya yakınlarının, YKS imtihanına katılmak/görev almak üzere özel araçlarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatleri için seyahat müsaade dokümanı aranmayacak ve yapılacak kontrollerde belirtilen şahısların misyon dokümanı yahut aday giriş dokümanını ibraz etmeleri kâfi olacak.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 27 Haziran 2021 Pazar günü, imtihan vazifelileri ve imtihana girecek adaylar ile beraberindeki refakatçi ve/veya yakınları 05.00-19.00 saatleri ortasında durumlarını belgelendirmek (görevli ya da aday giriş belgesi) kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

27 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler ve fotoğrafçılar (kimlik kartı için gerekli olan fotoğrafın temini amacıyla),07.00-18.00 saatleri ortasında açık olabileceklerdir. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen vakit dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

İmtihana girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve imtihan vazifelilerinin imtihan yerlerine ulaşımlarında rastgele bir aksama yaşanmaması için kent içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü önlem valilik ve kaymakamlıkların uyumunda başta belediyeler olmak üzere ilgili ünitelerce alınacak.

Valiler ve Kaymakamlarca; imtihanın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm önlemler ulusal eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, lokal idareler ve ilgili öbür kurum/kuruluşlarla uyum sağlanarak alınacak.
Bu bağlamda kolluk ünitelerince imtihanın yapılacağı okul etraflarında devriye faaliyetleri ağırlaştırılarak imtihana girecek öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve başka gürültülü faaliyetlerde bulunulması önlenecek. İmtihan mühleti boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığı artıracak çalışmalara tartı verilecek.

Vali ve kaymakamlarca üstte belirtilen adap ve temeller doğrultusunda Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci hususları uyarınca İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Şuraları kararları acilen alınacak. Uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Yorum Yap