Yunanistan’da çalınan Picasso ve Mondrian tabloları 9 yıl sonra bulundu

 Yunanistan’da çalınan Picasso ve Mondrian tabloları 9 yıl sonra bulundu

Yunanistan’ın başşehri Atina’da bulunan Ulusal Galeri’de sergilenen Pablo Picasso ve Pita Mondrian’ın tabloları 9 Ocak 2012’de çalınmıştı. Yunan polisi dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada, Picasso’nun Bayan Başı ve Mondrian’ın Yel Değirmeni tablolarının 9 yıl sonra bulunduğunu bildirdi.

Kelam konusu yapıtların polisin elinde olduğu belirtilirken durumları ve olayla kontaklı rastgele bir gözaltı olup olmadığı hakkında detaylı bir açıklama yapılmadı. Yetkililerin bugün olaya ait bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.
Yunan medyasında yer alan haberlerde ise 49 yaşındaki bir şahsın hırsızlık şüphelisi olarak gözaltına alındığı ve şüphelinin tabloları kara borsada satmak için yurt dışına çıkarmadığı tabir edildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

NE OLMUŞTU?

Tablolar, 9 Ocak 2012’de Ulusal Galeri’deki büyük tadilat başlamadan 1 gün evvel çerçevelerinden çıkarılarak çalınmıştı. Picasso ve Mondrian’ın tablolarının yanı sıra İtalyan ressam Guglielmo Caccia’nın bir çizimini de alan soyguncular, Mondrian’a ilişkin diğer bir yapıtı kaçarken olay yerinde düşürmüştü.

Geçtiğimiz aylarda Yunan medyasında çıkan haberlerde, çalınan yapıtların hala Yunanistan’da olabileceği ve kara borsada 20 milyon dolara satışa çıkarıldığı fakat alıcı bulamadığı öne sürülmüştü.
Öte yandan Picasso, Bayan Başı tablosunu II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı direnişleri nedeniyle “Yunan halkına saygıyla” ithafı ile 1949’da Yunanistan’a bağışlanmıştı.

Yorum Yap