İsveç Polonya maçında gol düellosu! Uzatmada gelen liderlik

 İsveç Polonya maçında gol düellosu! Uzatmada gelen liderlik

Avrupa Futbol Şampiyonası E Kümesi üçüncü maçında İsveç ile Polonya, St. Petersburg Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. İsveç, 2-0 öne geçtiği maçta avantajını koruyamadı ve Polonya rakibini yakaladı. Lakin İsveç, uzatmada bulduğu golle müsabakayı 3-2 kazanmayı başardı.

İsveç kümesi başkan olarak tamamlarken, Polonya EURO 2020’ye veda etti. İsveç’in gollerini Emil Forsberg (2) ve Viktor Claesson atarken, Polonya’nın golleri Robert Lewandowski’den geldi. Lewandowski, girdiği bir durumda ise iki sefer direği geçemedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Son maçlara başkan olarak giren İsveç, Polonya’yı da yenerek koltuğu bırakmamayı hedefliyordu. 1 puanla son sırada yer alan Polonya’nın ise turnuvaya devam etmek için kazanmaktan öteki devası yoktu. EURO 2020’nin en heyecanlı maçlarından birine imza atan iki kadrodan gülen taraf İsveç oldu.

Forsberg, attığı iki golle Polonya maçına damga vurdu. Fotoğraf: Reuters

Maça çok düzgün başlayan İsveç, şimdi 2. dakikada öne geçti. Forsberg, savunmanın uzaklaştırma istediği topu çapraza çektikten sonra çok şık bir vuruş yaptı. Tam köşeye giden top ağlarla buluştu. Birinci yarı bu sonuçla sona ererken, Polonya’nın yıldız golcüsü Lewandowski’nin yaşadığı bir konum uzun müddet hafızalardan çıkmayacak nitelikteydi.

BİR KONUM İKİ DİREK

Müsabakanın 17. dakikası oynanırken gelişen Polonya atağında yapılan ortaya düzgün yükselen Lewandowski, boş durumda baş vuruşunu yaptı. Yere çarptırılarak yapılan baş vuruşunda top üst direkten geri döndü. Lewandowski, durumu düzgün takip ederek ikinci bir baht yakaladı. Kalecinin yerde olduğu konumda bir kere daha baş vuruşu yapan yıldız golcünün vuruşu, yeniden üst direğe takıldı. Daha sonra oluşan karambolde İsveç savunması topu uzaklaştırmayı başardı.

Lewandowski, direkten dönen topunu tamamlamak isterken yeniden direğe takıldı. Fotoğraf: Reuters

Birinci yarıyı Forsberg’in golüyle önde tamamlayan İsveç, ikinci yarıda savunma güvenliğini arttırarak, süratli hamlelerle konum yaratma emeliyle çıktı. Bunun meyvelerini de toplamaya başlayan İsveç, az adamla yakaladığı Polonya savunması karşısında tesirli olmaya başladı. Maçta 59. dakika oynanırken gelişen süratli atakta Forsberg, plase bir vuruşla farkı ikiye çıkardı.

POLONYA PES ETMEDİ

Kümeden çıkmak için mutlak galibiyete gereksinimi olan Polonya, iki farklı geriye düşmesine karşın, beraberliği yakalamayı başardı. Sahneye çıkan Lewandowski, 61. dakikada ceza alanında girdikten sonra çaprazdan çektiği şutla ağları havalandırdı. Bu golle umutlanan Polonya, Lewandowski ile 84. dakikada beraberlik golünü de bulmayı başardı.

Polonya’nın geri dönüşüne karşılık vermekte zorlanan İsveç, rakibinin orta alanda kaptırdığı top sonrası golü buldu. Müsabakanın 90+3. dakikasında Cleasson, ağları havalandırarak Polonya’nın umutlarını yerle bir etti. İsveç, Forsberg’in iki golü, Robin Olsen’in kritik kurtarışlarıyla çabayı 3-2 kazanmayı bildi.

İsveç bu galibiyetle puanını 7 yaparak, E Grubu’nun önder olarak tamamladı. 1 puanda kalan Polonya’nın ise EURO 2020 macerası sona erdi.

Yorum Yap